Ako zostať mentálne fit počas svadobného plánovania v nestabilnej dobe? Odpovedá psychologička Romana Mrázová

16.05.2022

szatoflines

Samotné plánovanie svadby zväčša prinesie dotyčnému páru dostatok stresu a neistoty. Každý má svoju predstavu, ktorú chce naplniť do najmenšieho detailu. Čo ak sa k tomu ešte pridá svetová pandémia či vojnový konflikt neďaleko našich hraníc?

Posledné dva roky sme žili v situácii, o ktorej sa nám predtým ani len nesnívalo. Pandémia ovplyvnila naše životy do najmenšieho detailu. Začiatkom roku 2022 sa začala vynárať nádej na koniec tohto obdobia, predstavovali sme si, ako sa naše životy vrátia aspoň čiastočne späť do starých koľají.

Avšak, koncom februára ráno zarezonovala po celom svete správa o vojne u susedov. Aj keď sa nás osobne konflikt dotýka len okrajovo, stále je to niečo vážne, čo sa deje len niekoľko kilometrov od našich hraníc. Situácia je neistá. A pre mnoho párov, ktoré plánujú svadbu tento rok, to môže byť okrem iných starostí záťaž navyše.

Pandémia znížila kapacity

Nikoleta a Martin mali svadbu v Penzinku 23. apríla. Nikoleta povedala, že chceli malú a i vďaka pandemickým opatreniam, ktoré zakazovali väčšie svadby, nemuseli vysvetľovať svojim blízkym, prečo nebudú mať veľkú svadbu. Avšak zdá sa, že s menšou svadbou je viac starostí ako s väčšou:

,,Nie každá lokalita robí svadbu menšiu ako 50-55 hostí. Alebo ak aj robia svadbu s menším počtom hostí, tak účtujú naviac poplatok za prenájom priestorov, ktorý pri vyššom počte hostí neúčtujú, čo značne predraží malú svadbu. Ak chce niekto malú svadbu aj kvôli rozpočtu, toto je niečo na čo si treba dávať pozor.”

Nikoleta opísala aj problémy so zasielaním pozvánok, pri ktorých sa vynorili nezhody v rodine, či medzi známymi, ako aj miestami nedostatočná podpora od priateľov, ktorá by v tomto období mala byť zásadná.

,,Samozrejme by sme chceli, aby veci šli podľa plánu, no na druhej strane sme realisti a je nám jasné, že niečo sa pobabre a rozčuľovať sa nad tým nemá význam.” K vojnovému konfliktu dodáva: ,,Čo sa vojny týka, osobne sa nás nejako nedotkla, no bojíme sa možnosti, že budú musieť narukovať aj slovenskí občania.”

Svetové problémy sú tu podľa psychologičky stále

Aký pohľad má na danú situáciu odborníčka, sme sa opýtali psychoterapeutky Mgr. Romany Mrázovej z psychologickej ambulancie Psyché: ,,Na to, aby sa človek dopracoval k nejakej duševnej rovnováhe by si mal premyslieť to, čo je jeho oblasť kontroly, a teda veci a situácie v živote, ktoré vie mať pod kontrolou a na tie sa zamerať. Teraz to poviem prehnane, ale ak nedokážem odstrániť vírus alebo ukončiť vojnu, toto nie je moja oblasť kontroly, a teda niečo čo by som vedela zmeniť.”

Avšak, sem-tam sme si mohli všimnúť či započuť názor, že ak niekto teraz trpí a prežíva naozaj zložitú situáciu, mali by sme so solidarity potlačiť naše potešenia. Niektorí toto vidia ako akt pomoci, napríklad ľuďom zasiahnutých vojnou. ,,Svetovým problémom vie človek pomôcť iným spôsobom ako odoprením si vlastných potešení, cieľov a snov. Svetové problémy sú tu stále a aj v inej podobe ako máme aktuálne najviac citeľné.”

Dôležité je, aby pár držal spolu

Okrem problémov vonkajšieho sveta si každý pár prechádza aj problémami vo svojej vnútornej bubline, ktoré preciťuje, samozrejme, intenzívnejšie. Rodina je jedna veľká otázka počas plánovania svadby, keďže veľakrát jej členovia prinesú skôr viac problémov ako pomoci svojím konaním, aj keď nie zámerne.

,,Čo sa týka rodiny, ktorá ma tendenciu zasahovať do plánovania, každý pozná tu svoju rodinu najlepšie a vie, čo si v rámci nej môže dovoliť a čo nie. To ale neznamená, že sa mladý pár musí prispôsobovať len predstavám rodiny. Môžu však pracovať na vytváraní kompromisov, ktoré do istej miery uspokoja viacerých, ale v najväčšej miere samotný pár,” radí psychologička.

Na záver dodáva nepísané pravidlo, ktoré by páry mali nasledovať za každých okolností, aby mali spolu šťastný vzťah. “Dôležité je v týchto momentoch pre pár, aby držali spolu, vzájomne sa chápali a podporovali. Vzájomne sa zdôverovali jeden druhému so svojimi obavami a spoločne hľadali riešenia,” uzavrela Mrázová.

Čo je nové?

Chcete zostať v obraze a byť informovaný o zaujímavých novinkách, udalostiach a inšpiráciách spojených so svadbou? Zadajte váš email a my vás informujeme len vtedy, keď pre vás budeme mať niečo špeciálne.

Odoberať
people planning

Uľahčite si organizovanie svadby

Využite skvelé funkcie pre plánovanie svadby, ktoré ponúka online služba NášVeľkýDeň.